Aktuálně
< zpět

LIDÉ JAKO DOBYTEK, GROSS-ROSEN 1940 - 1945, HISTORIE, KTERÁ SE NÁS TÝKÁ

Dovolujeme si Vás pozvat 5. června na zahájení putovní výstavy „ LIDÉ JAKO DOBYTEK, GROSS-ROSEN 1940 - 1945, HISTORIE, KTERÁ SE NÁS TÝKÁ", jež bude umístěna pod širým nebem vedle Městského úřadu Žacléř do 21. června 2015.
Výstavu připravili žáci Střední školy propagační tvorby ve Velkém Poříčí a okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu Náchod.  
Uplynulo sedmdesát let od ukončení druhé světové války. Nepochybně jednou z nejhrůznějších kapitol této doby jsou koncentrační tábory, jako zvláštní typ vězeňských zařízení sloužící k perzekuci, zajetí a fyzickému vyhlazování odpůrců a nepřátel nacistického režimu, etnických skupin a to především Židů. 
Koncentrační tábor Gross-Rosen, vězni označovaným jako „kamenné peklo" (vězni byli otročeny v kamenolomech) ležel nedaleko našich hranic. Z tohoto tábora byl vypraven transport smrti. Při pochodu za krutých podmínek bylo u Choustníkova Hradiště popraveno 179 nemohoucích vězňů!
Válečné utrpení lidí za II. Světové války se nevyhnulo ani našemu kraji. Židovský tábor nucených prací byl založen v létě roku 1942 při textilní továrně firmy G. A. Buhl, kde internované polské a maďarské dívky pracovaly v nelidských podmínkách. Od března roku 1944 se žacléřský tábor společně s bernartickým lágrem stal pobočkou koncentračního tábora Gross- Rosen. Tábor byl osvobozen        8. května 1945 sovětskou armádou.
Za spolupráci děkujeme předsedkyni OV ČSBS Danutě Šulcové, která výstavu doporučila a na její zahájení pozvala i pamětníky z Trutnovska, kteří bojovali za svobodu Československa.  Můžeme se těšit na setkání s panem Josefem Svobodou, Milanem Andresem, Miroslavem Holčou.

 


Pracovníci Městského muzea Žacléř

 

 

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno 
úterý    9-16
středa    9-16
čtvrtek    9-16
pátek    9-16
sobota       9-16
neděle    9-16

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

Kontakty

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

Tel.:   +420 499 739 225

E-mail: muzeum@zacler.cz

www.muzeum-zacler.cz

Aktuální počasí
zdroj: in-pocasi.cz