Navštivte Dolní Slezsko
< zpět

KLÁŠTER V KŘEŠOVĚ

Unikátní cisterciácký klášterní komplex, nazývaný evropskou perlou baroka, se nachází jen pár kilometrů za Lubawkou, v obci Krzeszów, kam už po staletí míří poutníci, aby prosili o pomoc prostřednictvím Milosrdné Matky Boží, patronky křešovského opatství.
Při návštěvě klášterního komplexu, který kandiduje na zapsání do seznamu UNESCO, uvidíte monumentální baziliku Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie s bohatou výzdobou, jejíž přes 70 m vysoké věže jsou viditelné už z dálky několika kilometrů, dále mauzoleum slezských Piastovců - jednu z největších nekropolí tohoto typu v Evropě, kostel sv. Josefa s působivými freskami, označovaný jako „slezská sixtinská kaple", historický hřbitov a nádhernou kapli Marie Magdaleny.
Pokud zvolíte rozšířenou trasu, navštívíte navíc klášterní sklepení, půdní prostory, věž klášterního kostela, muzeum opatství a asi 2 km vzdálený letní pavilon na vodě, dříve vyhledávané meditační místo mnichů. Vaší pozornosti by neměla ujít ani Křížová cesta neboli Kalvárie, která je druhou největší v celém Polsku. Kalvárie byla založena r. 1661 a sestává z 16 kaplí a 33 zastavení. Začíná v kapli Marie Magdaleny, poté vede přes Betlejem s již zmíněným pavilonem na vodě, a vrací se přes okolní návrší zpět do klášterního areálu. Nenáročná trasa měří asi 5 km a většina zastavení má podobu kapliček s výklenky se soškou nebo biblickým vyobrazením. Zajímavostí jsou vzdálenosti mezi jednotlivými objekty, které odpovídají vzdálenostem v Jeruzalémě. Návštěvníci uvítají také další služby, které klášterní areál nabízí, jako informační centrum, obchod se suvenýry a restauraci.
Pro milovníky výhledů do krajiny se nabízí návštěva hory sv. Anny s barokním kostelíkem, odkud se rozprostírá nádherný pohled na celý klášterní komplex. Po cestě sv. Anny z Krzeszówa je možné kousek popojet autem, zanechat ho na rozcestí vedoucí k hoře a dále pokračovat pěšky.

Kontakty:

Informační centrum (v areálu kláštera), náměstí Jana Pawla II. 3, Krzeszów
tel. 00 48 75 742 32 79, e-mail: biuro@opactwo.eu, www.opactwo.eu

Trasa: Žacléř - Královec - Lubawka - Krzeszów
vzdálenost 17,5 km, 25 min jízdy

Otevírací doba:
v letním období (1.5. - 31.10.) od 9 do 18h, v zimním období (1.11. - 30.4.) od 9 do 15h
rozšířená trasa je dostupná pouze v letním období o sobotách a nedělích
pravidelně se v areálu konají mše svaté

Vstupné:
základní trasa - dospělí 12 zł, studenti 9 zł, děti od 6-ti let 6 zł
rozšířená trasa - dospělí 20 zł, studenti 15 zł, děti od 6-ti let 13 zł

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý   9 - 16
středa   9 - 16
čtvrtek   9 - 16
pátek   9 - 16
sobota      9 - 16
neděle   9 - 16

Duben a listopad o víkendech zavřeno.

Státní svátek 28. září 2020 zavřeno. 

Kontakty

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

Tel.:   +420 499 739 225

E-mail: muzeum@zacler.cz

www.muzeum-zacler.cz

Aktuální počasí
zdroj: in-pocasi.cz