Aktuálně
< zpět

VÝSTAVA GRÓNSKO-ZEMĚ MIZEJÍCÍHO LEDU KONČÍ JIŽ 10.5.2015 - STÁTNÍ SVÁTKY 1. A 8. KVĚTNA OTEVŘENO!

Grónsko - svět Aleny a Jaroslava Klempířových

Jedna z výjimečných výstav „Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu" se koná v Městském muzeu Žacléř od 15. 1. do 10.5.2015.

Tento největší ostrov na světě, ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, se již dávno stal druhým domovem Aleny a Jaroslava Klempířových. Pokud zde nepodnikají své objevitelské cesty, žijí zpravidla v městečku Ilulissat (Ledová hora). Mají zde pronajatý byt, jedí tulení maso, slaví grónské Vánoce - zkrátka, postupně se z nich stali nefalšovaní Gróňané.

Především jsou ale úspěšní cestovatelé, etnografové, geografové, zabývají se klimatologií a historií polárních oblastí. Zamilovali si zdejší lidi a oni je. Pronikli mezi grónské Inuity - Eskymáky, jako se to kdysi podařilo velkému Moravanu Samuelu Kleinschmidtovi. Jeho rod patřil k prvním exulantům Moravských bratrů po Bílé hoře. Byl to člověk mimořádných duševních kvalit, zakladatel moderní grónské gramatiky a lingvistiky. Přeložil do grónštiny Starý a Nový zákon.
Manželé Klempířovi jako novodobí misionáři navštěvují grónské školy a děti seznamují s naší kulturou. Cestují po Grónsku, pátrají po stopách Moravských bratří. V roce 2007 byli oceněni za práci v Grónsku audiencí u dánské princezny Marry. O dva roky později jim bylo uděleno čestné občanství Prahy 11 za vědeckou práci.
Natáčejí v televizi a rozhlase, publikují, přednášejí pro studenty a širokou veřejnost, pořádají výstavy.

Při zahájení výstavy proběhne představení a autogramiáda nové knihy „Grónsko - ostrov splněné touhy", kterou bude možné i zakoupit.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

Partnery výstavy jsou:

 

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno 
úterý    9-16
středa    9-16
čtvrtek    9-16
pátek    9-16
sobota       9-16
neděle    9-16

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

Kontakty

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

Tel.:   +420 499 739 225

E-mail: muzeum@zacler.cz

www.muzeum-zacler.cz

Aktuální počasí
zdroj: in-pocasi.cz