Aktuálně
< zpět

VRANÍ HORY- ČESKÝ ROZHLAS

Kdybyste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory. Vypínají se východně od známých Krkonoš a pro svoji neoprávněnou opomíjenost si titul Popelka rozhodně zaslouží. Kromě Krkonoš je zastiňuje i turistická sláva nedalekých Adršpašsko-teplických skal a Broumovského výběžku.

Poslechněte si celý příspěvek.


Když se řekne Vraní hory, málokdo ví, na kterém místě mapy hledat. Toto pohoří totiž zná jen málokdo. Název Vraní hory dokonce ani není geograficky správný a používá se pouze v laickém jazyce turistické veřejnosti. Správně jde o součást členité a geomorfologicky velmi pestré Broumovské vrchoviny, která vyplňuje rozsáhlé území východně od Krkonoš kolem česko-polské hranice.

Mnohem známější partií této oblasti jsou Teplicko-adršpašské skály. Zapomenuté Vraní hory však tomuto regionu dodávají nejvyšší bod. Královecký Špičák se svými 881 metry nad mořem představuje nejen nejvyšší kótu Vraních hor, ale i celé Broumovské vrchoviny. A své jméno nemá nadarmo, vyšlápnout na něj dá pořádnou práci. Odměna na vrcholu je ale přiměřená.

Osmikilometrový masív Vraních hor upoutá každého svými příkrými svahy a celkovým převýšením okolo 400 metrů. Vypíná se východně od Žacléře a z větší části zasahuje do Polska pod názvem Gory Krucze.

Vraní hory vděčí za svoji strmost sopečné činnosti, která v této oblasti zanechala silnou stopu.

Z Královeckého Špičáku se nabízí nezvyklý pohled na Krkonoše. A i když si Sněžku nejspíš nespletete, bude vám pohled z jiného úhlu připadat zvláštní. Pod kopcem se rozprostírá hornické město Žacléř a také vesničky Vrchová, Bečkov, Bernartice, kdysi německé, které si zachovaly z velké části původní ráz. Z nich se také můžete do Vraních hor vydat. Ve Vraních horách mnoho turistů nepotkáte, v létě jsou ale čím dál oblíbenějším místem pro horská kola.

Vraní hory jsou ve stínu Krkonoš nejen pomyslně, ale i doslova. A to ve stínu srážkovém. Bývá tu méně sněhu než například v nedalekém lyžařském centru Prkenný Důl u Žacléře, zato v létě tu na kamenitých svazích můžete najít třeba některé druhy netřesků. I zdejší hornina patří k méně známým - ryolit se tu dokonce těží v lomu. Při procházce Vraními horami vás čekají zachovalé listnaté lesy, již zmíněné neobvyklé pohledy na Krkonoše, ale i zajímavé přírodní partie.

Vraní hory vděčí za svoji strmost sopečné činnosti, která v této oblasti zanechala silnou stopu. Ostré kopce jsou proto dobře vidět už z dálky. Kromě toho tu najdete i mnoho skalních lokalit a útvarů. Hezká je například Čertova rokle na Bečkovem, ozdobená ryolitovými skalisky, z nichž největší pozornost zasluhuje Skalní jehla. Pod Bečkovským vrchem se ve skalní stěně zase nachází neobvykle silný pramen - Bečkovský vodopád.

Autor: Jiřina Mužíková (muš)
Pořad: Česko - země neznámá | Stanice: Český rozhlas Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04 | Délka pořadu: 56 minut

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý 9 - 16
středa 9 - 16
čtvrtek 9 - 16
pátek 9 - 16
sobota    9 - 16
neděle 9 - 16
 

 Duben a listopad o víkendech zavřeno.

 

Kontakty

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

Tel.:   +420 499 739 225

E-mail: muzeum@zacler.cz

www.muzeum-zacler.cz

Aktuální počasí
zdroj: in-pocasi.cz